Wybór typu podłogi do klubu fitness czy też domowej siłowni jest rzeczą ciężką. Bardzo łatwo można się pogubić poprzez duże zróżnicowanie zarówno w samych materiałach produktów jak też cenach. Jest to ważny element inwestycji, dlatego dzisiaj postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości w tej materii.
Aktualnie w większości komercyjnych obiektów sportowych wyróżniamy 2 główne typy podłóg – wzmocnione panele PCV oraz podłogi gumowe. Zarówno jedne jak i drugie mają swoje wady i zalety. Rozpatrzmy to pod względem kilku aspektów – żywotności, ceny, funkcjonalności i bezpieczeństwa, instalacji i higieny.
Żywotność
Tutaj bez dwóch zdań wygrywają podłogi gumowe. Nawet najmocniejsze podłogi PCV nie są w stanie sprostać średnim jakościowo podłogom gumowym. Mając na uwadze, że siłownia=ciężary, każdy drobny upadek może skończyć się pęknięciem panelu PCV.
Kolejną kwestią jest wilgoć. W wielu siłowniach i salach treningowych dochodzi do wybrzuszenia paneli PCV pod wpływem wilgoci. Podłogi gumowe nie mają tego problemu, gdyż są wodoodporne, a niektórzy producenci stosują również specjalne kanały na spodzie podłogi, które poprawiają odprowadzanie wilgoci.
Cena
Tu z kolei szala przeważa się w kierunku PCV. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie zabezpieczenia posadzki. Jednak musimy też brać pod uwagę żywotność paneli versus podłogi gumowej. Jeśli planujemy inwestycje na dłużej, należy liczyć się z tym, że podłogę panelową trzeba będzie po jakimś czasie położyć od nowa.
Dobrej jakości podłoga gumowa natomiast, jest w stanie utrzymać się przez wiele lat. Jest to bardzo ważny aspekt, który należy uwzględnić w rozważaniach i zadać sobie pytanie na temat krótkoterminowych oszczędności oraz długoterminowych korzyści.
Funkcjonalność
Nie ulega wątpliwości, że podłoga PCV poza podstawową ochroną i wyglądem, nie ma większych korzyści jako podłoże na siłowni. Zatem co ma podłoga gumowa, czego nie ma PCV?
- Jest bardzo pomocna w treningu dynamicznym, wszędzie tam gdzie pojawiają się elementy rzutów i podskoków
- Chroni stawy w treningu plyometrycznym
- Wygłusza huk oraz część wibracji zrzucanego ciężaru
- Może służyć do rozgrzewki i rozciągania bez konieczności korzystania z dodatkowej maty treningowej
- Ma dużo lepsze właściwości antypoślizgowe
Bezpieczeństwo
Podłoga gumowa amortyzuje, chroni przed otarciami ciała oraz gasi odbicia ciężaru przy treningu dynamicznym. Jest ona już obecnie nieodłącznym elementem boxów cross i stref funkcjonalnych w klubach fitness. Trzeba wspomnieć, że guma posiada dobre właściwości antypoślizgowe co jest pomocne zwłaszcza w momencie, kiedy pojawi się na niej woda lub pot. Kolejny plus dla gumy.
Instalacja
Kwestia instalacji zarówno paneli jak i podłogi gumowej jest bardzo prosta. Nie wymaga dodatkowych kosztów i zatrudniania firmy montażowej. Podłogę gumową można łatwiej dostosować do powierzchni, na której ma zostać położona. Do wycięcia gumy wystarczy ostry nóż. Podłoga gumowa często ma formę puzzli, które łączymy ze sobą bokami.
Higiena
Podczas mycia obydwu typów podłóg wystarczy jedynie wilgotny mop. Panele z racji śliskiej struktury myje się zdecydowanie łatwiej niż podłogę gumową. W kwestii utrzymania czystości podłóg gumowych dużo zależy od typu (jakości) podłogi, jaki wybierzemy dla naszej powierzchni, co opiszę w dalszej części artykułu. W tym punkcie delikatną przewagą zwycięża PCV.
Myślę, że widzisz dokąd to zmierza…
Te wszystkie punkty miały na celu pokazanie, jaka różnica jest pomiędzy produktami, które teoretycznie mają ten sam cel – chronić powierzchnię.
Podłoga gumowa mimo, że droższa daje nam dużo więcej możliwości i jest pomocna w treningu, podczas gdy panele PCV chronią tylko (i to w mniejszym stopniu) powierzchnię pod nimi. Nie jest jednak nigdzie powiedziane, że zalet dwóch różnych typów podłóg nie można ze sobą połączyć na jednej powierzchni. Z pewnością podłoga PCV sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma wolnych ciężarów, czyli np.. przykład jeśli w naszym klubie/strefie treningu planujemy strefę maszyn lub strefę recepcji. Aczkolwiek jako producent sprzętu rekomendujemy przy cięższych sprzętach podłożenie dodatkowych mat gumowych. Widać więc, że panele często nie są rozwiązaniem optymalnym.
W przypadkach takich jak strefa funkcjonalna, cross, strefa wolnych ciężarów zdecydowanie rekomendujemy instalację podłogi gumowej.
A co z siłownią w domu przy ograniczonym budżecie i miejscu? Postaraj się wyłożyć podłogę gumową tam, gdzie przyniesie to najwięcej korzyści – wokół racka do przysiadów i w tych miejscach, gdzie zrzucasz ciężary, trenujesz z kettlem i robisz burpeesy. Dodatkowo na rynku dostępne są podłogi gumowe o mniejszej grubości bp. 6 mm, które w większości przypadków domowych siłowni okażą się wystarczającym kompromisem kosztu do efektu.
Guma gumie nie równa. Dlaczego?
Skoro wiemy już, że podłogi gumowe to produkt, który koniecznie warto rozważyć przy planowaniu strefy treningowej, rozwińmy ten temat. Musisz wiedzieć, że może ona zostać wytworzona z różnego rodzaju granulatu
- SBR
- EPDM
- Miksu dwóch powyższych
Czym się one różnią?
EPDM to granulat dużo lepszej jakości niż SBR. W podłogach premium stosuje się go zazwyczaj na wierzchnią warstwę podłogi. Dzięki temu zabiegowi podłoga nabiera jeszcze lepszych cech antypoślizgowych, posiada jeszcze wyższą wytrzymałość oraz jest bardzo łatwa w czyszczeniu.
Z racji tego, że gęstość podłóg w przypadku połączenia granulatów SBR i EPDM jest prawie o ¼ większa niż podłogi z samego SBR, podłogi te lepiej wygłuszają hałas i zmniejszają wibracje podczas treningów ciężarowych. Podłogi oparte o EPDM zaleca się stosować również kiedy swoją strefę treningową planujemy na zewnątrz. Zdecydowanie lepiej poradzą sobie one będąc wystawione na zmienne warunki pogodowe – temperaturę, słońce, deszcz, mróz i śnieg. Podłogi z granulatów EPDM można barwić całościowo, co też jest dużą zaletą, jeśli poza jakością, kierujemy się również aspektem wizualnym miejsca treningowego.
Może się zdarzyć, że jednak szalę zakupu przeważy cena i zdecydujemy się na podłogę SBR. Tutaj podczas wyboru szczególną uwagę należy zwrócić na grubość granulatu z jakiego podłoga była zrobiona. Drobniejszy granulat oznacza gładszą powierzchnię oraz wyższą jakość. Podłoga niskiej jakości wytworzona z grubego granulatu może się dużo łatwiej ścierać i “sypać”. Mogą w niej również zostawać zagłębienia po większych ciężarach. Zatem jeśli decydujemy się na SBR, starajmy się wybierać mimo wszystko ten lepszej jakości i gęstości co najmniej 900kg/m3.
Grubość ma znaczenie
Wybór materiału, z którego zrobiona jest podłoga to jedno, dochodzi jeszcze kwestia jej grubości. Ustalenie grubości podłogi ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o cenę końcową. Rozważając grubość gumy, należy wziąć pod uwagę – przeznaczenie powierzchni, lokalizacje powierzchni, materiał posadzki.
Przeznaczenie powierzchni
W tym konkretnym przypadku musimy wziąć pod uwagę, jak będą wyglądały aktywności na naszej powierzchni. Czy będą to zajęcia ciężarowe, czy może będzie to sala do treningu funkcjonalnego, gdzie mniej rzuca się sztangą. Pamiętaj o ważnej kwestii, możesz tak zaplanować przestrzeń, aby wydzielić strefy jej przeznaczenia oraz przy ciężarach zastosować dodatkowo pomosty ciężarowe i specjalne maty do zrzucania obciążenia (o tym poniżej)
Lokalizacja powierzchni
Wielu z naszych klientów mając lokal na piętrze i posiadając pod sobą sąsiadów stoi przed nie lada wyzwaniem przy zakupie podłogi.
W przypadku kondygnacji wyższej niż parter sugerujemy puzzle o grubości co najmniej 20mm z dodatkiem EPDM, który skuteczniej niż SBR wygłusza hałas i wibracje. Jeśli w planach jest dźwiganie i zrzucanie na podłogę dużych ciężarów warto pomyśleć o rozlokowaniu kilku pomostów ciężarowych nieopodal ścian nośnych budynku oraz dodatkowy zakup wspomnianych mat do zrzucania obciążeń.
Maty takie bardzo efektywnie tłumią wibracje powodowane przez zrzucany ciężar, które nie przenoszą się dzięki temu na cały budynek. W przypadku otwierania powierzchni treningowych na piętrze, pamiętaj również o odpowiedniej konstrukcji umowy najmu. Bez podłogi przygotowanej pod treningi ciężarowe skargi pozostałych najemców to tylko kwestia czasu.
Materiał posadzki
W wielu lokalizacjach posadzka też będzie warunkowała grubość gumy ochronnej. Słaba betonowa posadzka plus cienka podłoga równa się problemy. Znowu wracamy do przeznaczenia powierzchni i tego, że jeśli chcemy zrzucać ciężar (nawet talerze bumperowe) musimy liczyć się z tym, że mimo wszystko beton zacznie się kruszyć i w podłodze pojawią się nierówności. Dlatego dobór podłogi warto skonsultować i dopasować do warunków lokalu, aby uniknąć nieoczekiwanych problemów, które można było wyeliminować na poziomie inwestycji.
Na sam koniec, planując przestrzeń i zakup podłogi warto wspomnieć o podłogach specjalistycznych, które zyskują w ciągu ostatnich 2 lat coraz większą popularność. Są nimi między innymi trawy treningowe.
Pas zielonej trawy z sankami (sled), może okazać się dużym wyróżnikiem Twojej strefy treningu, zwiększyć atrakcyjność oferty, dając klientom dodatkowy wachlarz nowych możliwości treningowych. Warto pomyśleć o pasie trawy długości przynajmniej 15 metrów.